top of page

Ardo Nedir?

Ardo Cam Panel Isıtma sistemleri ev, ofis, mağaza, kış bahçesi, sera, kümes ve diğer tüm ısınma ihtiyacı olan mekânlarınızda son derece pratik bir şekilde monte edebileceğiniz, far infrared, estetik, uzun ömürlü, sağlıklı ve yüksek tasarruflu ısıtıcıdır.

 Dekoratif, estetik, farklı ve ısıtma için yeni bir unsur oluşu bir yana, cam, söz konusu  ısıtma olduğunda,  hiç beklenmeyen bir performansın kaynağı.

Evvelinden beri camın ısıtmadaki macerasına şöyle bir söz atalım...

"Çini soba" tabirini muhakkak duymuşsunuzdur. Peki, eskiler niçin ısıtmada çini kullanıyorlardı?

İlk akla gelen o zamanın şartlarına göre işlenmesi en kolay olan malzemenin çini olduğu olsa da, işin aslı böyle değil...

Çinin sırlı olan dış yüzü camdır. Cam ise belli sıcaklıklarda metal ve topraktan farklı olarak kısa değil uzun dalga ışıma yaparak ısıtır. 

Kısa dalga boyu

Uzun dalga boyu

Isınan malzemenin cinsi ve sıcaklığı onun ışıma dalga boyunu etkileyen ana faktördür. Aynı sıcaklıkta metal, toprak ve cam farklı dalga boyunda ışıma gerçekleştirir. Bilhassa metallerin ışıması genellikle kısa dalgadır. Kısa dalga ısı ışıması, insanın cildinde kırılır ve daha derinlere nüfuz edemez. Bu sebebten ötürü eskiler ısıtıcılarını çini ve ilerleyen zamanlarda yine cam ile benzer bir görev yapan emaye ile kaplamışlardır.

 Bilhassa ışıklı ısıtıcılardan ve teneke sobalardan bildiğimiz kısa dalga ışıma, cildimiz adeta yanarken bir yandan hâlen üşümemizin sebebidir. Oysa ki emaye bir kömür sobasının yanında hem derinlemesine ve hem de her bir tarafımızdan eşit derecede ısınırız. 

Ardo Cam Panel, uzun dalga ışıma ile çalışan kızılötesi bir ısıtıcıdır. 

 

-Uzun dalga ısı yayını yapması dolayısıyla cildinizde yanma hissi meydana gelmesine sebebiyet vermez.

 

 - Yüksek hararete ihtiyaç duymadığından son derece serin bir hava solurken, sağlıklı bir şekilde ısıtır.

 

- Yalnız tek bir yüzeyden değil; duvar, yer ve tavandan akseden sıcaklık sizi sardığı için, 3 boyutlu ısıtır.

Radyant Isıtma

Yazın sıcak günlerinde uçağa bindiğimizde, gökyüzündeki sıcaklığın -30 derecelere düştüğünü görürüz. Oysa ki yere indiğimizde hava sıcaklığı +35 derecedir. Güneş, önce havayı değil, yerküreyi ısıtır ve hava ardından ısınır. Hakeza kışın da rüzgârsız bir havada ayaz bile olsa, eğer ki güneş varsa, üşümez, ısınırız. 

Ardo Cam Panel Isıtıcılar, tıpkı güneş gibi önce eşyaları ve ardından ortamsın havasını ısıtan kızılötesi radyant ısıtıcılardır. 

Ardo Cam Panel Isıtıcılar tıpkı güneş gibi önce eşyaları ve ardından ortamın havasını 3 boyutlu ısıtan kızılötesi radyant ısıtıcılardır.

- Ortam homojen olarak ısınır ve yer ile tavan arasında

1-2 dereceden fazla sıcaklık farkı olmaz.

- Hava sirkülasyonu ve dolayısıyla toz uçuşumu olmaz. 

- Hava sirkülasyonundan kaynaklanan ekstra soğuma olmaz.

- Kışın terlik ile dolaşmak zorunda kalmazsınız. 

Petek

Konveksiyon tekniği ile ısıtma yapan kalorifer, klima ve sıcak hava üfleyen cihazlar ise ortamdaki havayı ısıtmak suretiyle ısıtır. Bu metodun dezavantajı, ısıtmanın hedefinde hava olduğundan, ısınan hava yükselir ve ortamda sürekli bir sirkülasyon meydana gelir. - Alçak kısımlar soğuk, yüksek kesimler sıcak olur. Homojen ısınma olmaz.

- Hava sirkülasyonu dolayısıyla toz uçuşumu meydana gelir ve burun tıkanıklığı ile çeşitli alerjenlerin uçuşmasına sebeb olur.

- Sirkülasyon tabiî olarak ısı enerjisini zayi eden bir unsurdur. 

Tüm bu sebeblerden ötürü konveksiyon tekniği düşük verimli ve yüksek tüketimli ısıtıcılardır.

ardo

Cam Panel Isıtma

Biz, Ardo Cam Panel Isıtıcıyı sentezlerken, tarihten ilhâm aldık.

Çininin sırrı olan camı direkt olarak ısıtma yüzeyi olarak kullandık, enerji kaynağı olarak da pratik ve çevre dostu elektriği seçtik. 

Böylelikle modern, estetik, tasarruflu, güçlü ve hem de sağlık ısıtıcı olan Ardo'yu sizin için ürettik.

bottom of page